Home Facilities Find /Contact Barefoot Bowls Functions/Event
Bowls
Men's Bowls
Womens Bowls
Deaf Lawn Bowls NSW
Tournaments
Legal&Directors
Links
Photos
Archives
2010
2011
History
World Champions
Bowls till 1900
Bridge Club
Christmas Function
 If you have any feedback on how we can make our new website better please do contact us and we would like to hear from you. 





2011 TURN OF THE YEAR SINGLES

Sectional Play at ASHFIELD BC on Thursday 29th DECEMBER 8.35am

Post Sectional Play at ASHFIELD BC on Friday 30th December 8.35am























Round 1 Round 2 Round 3 TOTAL









Player's Name Club For Against Points Margin For Against Points Margin For Against Points Margin Points Margin Rank
SEC. 1 A A. BATTERHAM A.E.B.C 21 10 2 11
0 0 17 13 2 4 4 15 1st
B U. BENDT WENTY LGS 10 21 0 -11 16 11 2 5

0 2 -6
C K. CAMBRIDGE BRONTE



11 16
-5 13 17
-4 0 -9



















SEC. 2 A C.COELHO RANDWICK 19 13 2 6

0 11 16
-5 2 1
B E.CHAN MERRYLANDS 13 19 0 -6 10 21
-11

0 0 -17
C H. SATO HARBORD



21 10 2 11 16 11 2 5 4 16 1st



















SEC. 3 A J.TWISS CRONULLA
RSL
18 13 2 5

0 16 17
-1 2 4
B B.DALLY VALENTINE 13 18 0 -5 17 12
5


0 0 0
C J. WARNES ENGADINE



12 17 2 -5 17 16 2 1 4 -4 1st

















SEC. 4 A D.BYRNE BRONTE 11 16 2 -5 6 21
-15



2 -20
B L. SPICER MATRAVILLE
RSL
16 11 0 5



15 15
0 0 5
C K. EMURA Nth SYDNEY



21 6 2 15 15 15 2 0 4 15 1st



















SEC. 5 A R. PICKARD ST JOHNS PK 23 11 2 12

0 18 16 2 2 4 14 1st
B P. MACDONALD KENSINGTON 11 23 0 -12 18 13 2 5
16
0 2 -7
C C. BECERRA HILLSDALE



13 18
-5 16 18 -2 0 -7



















SEC. 6 A R. NORQUAY A.E.B.C 17 20 0 -3 11 19
-8



0 -11
B K. TREACHER Nth SYDNEY 20 17 2 3



11 11 0 2 3
C J. MORRIS HUNTERS HILL



19 11 2 8 11 11 2 0 4 8 1st























Round 1 Round 2 Round 3









Player's Name Club For Against Points Margin For Against Points Margin For Against Points Margin Points Margin Rank
SEC. 7 A R. O'MAHONEY TAREE LEAGUES 14 12 2 2


21 9 2 12 4 14 1st
B C. ENG MANLY VALE 12 14
-2 9 28
-19


0 -21
C R. JANKELOWITZ DOUBLE BAY



28 9 2 19 9 21 -12 2 7



















SEC. 8 A D. KAPOSAVARAC EASTLAKES 15 16 -1 10 16
-6



0 -7
B A. McQUEEN Sth COOGEE 16 15 2 1



15 22 -7 2 -6
C M. SACK DOUBLE BAY



16 10 2 6 22 15 2 7 4 13 1st



















SEC. 9 A G. THOMAS CABRAMATTA 9 15
-6 16 15 2 1



2 -5
B C. AUSTIN MAROUBRA RSL 15 9 2 6



8 27
-19 2 -13
C D. CLARKE A.E.B.C.



15 16
-1 27 8 2 19 2 18 1st



















SEC. 10 A C.WOLFF DOUBLE BAY 7 25
-18 20 6 2 14



2 -4
B R.PEARSE A.E.B.C. 25 7 2 18



17 11 2 6 4 24 1st
C R. KEMP BRONTE



6 20
-14 11 17 -6 0 -20



















SEC. 11 A M. SATO HARBORD 18 11 2 7


18 10 2 8 4 15 1st
B B. TURPIN ENGADINE 11 18
-7 10 13 2 -3
10

2 -10
C P. LYNN BELROSE



13 10
3 10 18
-8 0 -5



















SEC. 12 A G. ANLEZARK KENSINGTON 23 8 2 15

0 22 8 2 14 4 29 1st
B A.AYOUB MATRAVILLE RSL 8 23
-15 8 21
-13


0 -28
C W. O`SHEA EBP



21 8 2 13 8 22 -14 2 -1



















SEC. 13 A B.KELLY WENTY LGS 10 14 -4 20 6 2 14



2 10 1st
B A.COLEMAN Nth SYDNEY 14 10 2 4



10 20
-10 2 -6
C R. McINTOSH NORTHMEAD



6 20 -14 20 10 2 10 2 -4



















SEC. 14 A B. CONWAY DOUBLE BAY 18 13 2 5 9 16 -7



2 -2
B C. PHILLIPS HUNTERS HILL 13 18 -5


10 18 -8 0 -13
C S. CHAPMAN A.E.B.C.



16 9 2 7 18 10 2 8 4 15 1st



















SEC. 15 A D.CRAGG St JOHNS Pk 9 31 -22 9 22 -13



0 -35
B N. McGLINN A.E.B.C. 31 9 2 22


6 29 -23 2 -1
C S. GAFFNEY KENSINGTON



16 9 2 13 29 6 2 23 4 36 1st



















SEC. 16 A D.BROAD CLOVELLY 17 12 2 5 16 24 -8



2 -3
B M. BRIGANTI CONCORD RSL 8 17
-5



13 18 -5 0 -10
C M. CONQUEST BELROSE



24 16 2 8 18 13 2 5 4 13 1st



















SEC. 17 A M. HEATH St IVES 9 17 -8 2 29 -27



0 -35
B P. DAVIES WAVERLEY 17 9 2 8



10 13 2 -3 4 5 1st
C V. IVANOVIC A.E.B.C.



29 2 2 27 13 10 3 2 30



















SEC. 18 A S.COLEMAN Nth SYDNEY 18 14 2 4 12 24 -12



2 -8
B W. O'SHEA EBP SPORTS 14 18 -4



15 15 0 -4
C L. SYMONDS A.E.B.C.



24 12 2 12 15 15 2 4 12 1st


















SEC. 19 A M. BYRNE BRONTE 24 11 2 13 16 15 2 1



4 14 1st
B G. SETON LEICHHARDT 11 24
-13



22 11 2 11 2 -2
C G. FITZJAMES CLOVELLY



15 16 -1 11 22 -11 0 -12



















SEC. 20 A B. CRAGG LIDCOMBE 20 6 2 14 15 10 2 5



4 19 1st
B Z. VILLARROLE HILLSDALE 6 20
-14



7 27 -20 0 -34
C D. NOVAK BONDI



10 15 -5 27 7 2 20 2 15




 Post Sectional Play at ASHFIELD BC on Friday 30th December


 

ZONE 11 SYDNEY CENTRAL BOWLING ASSOCIATION

2011 TURN OF THE YEAR SINGLES

VENUE : ASHFIELD B.C. AM Cards Called at 8.35am


 


 


 


 




Friday 30th December Friday 30th December

11:30 AM 01:00 PM 3:30 PM 4:30 PM PROUDLY SPONSORED BY





ASHFIELD BOWLING CLUB
15 S. Gaffney (Kensington) 2 Sets






S. Gaffney (Kensington)



1 A. Batterham (AEBC) 1 Set





S Gaffney won 1 set all & 4-0
S. Gaffney (Kensington)


12 G. Anlezark (Kensington) 2 sets 






G. Anlezark (Kensington)



7 R. O'Mahoney (Taree Leagues) 1 set







R Pearse 8-3 & 6-6 


8 M. Sack (Double Bay) 0 sets


R. Pearse (A.E.B.C.)





L. Symonds (A.E.B.C.) 



18 L. Symonds (A.E.B.C.) 2 sets






R Pearse won 7-6, 13-0

R. Pearse (A.E.B.C.)



11 M. Sato (Harbord) 0 sets



Ray_Pearse




R. Pearse (A.E.B.C.)



10 R. Pearse (A.E.B.C.) 2 sets


R Pearse wins 11-2, 7-5

R. Pearse (A.E.B.C.)







20 B. Cragg (Lidcombe) 2 sets






R. Pickard (St Johns Pk)



5 R. Pickard (St Johns Pk) 0 sets






R Pickard won 12-4, 5-10 & 4-2

R. Pickard (St Johns Pk)


16 M. Conquest (Belrose) 1 set






P. Davies (Waverley)



17 P. Davies (Waverley) 2 sets







D Clarke 2-14  & 11-1 & 5-0 


4 K. Emura (Nth Sydney) 2 sets


D. Clarke (A.E.B.C.)




 K. Emura (Nth Sydney) 




19 M. Byrne (Bronte) 0 sets





D Clarke won 5-10, 9-7 & 5-0

D. Clarke (A.E.B.C.)

9 D. Clarke (A.E.B.C.) 2 sets





D. Clarke (A.E.B.C.)


13 B. Kelly (Wenty Lgs) 0 sets




 


 

Site Map